„Te elengednéd-e a gyermeked egy olyan játszótérre, ami egy olyan börtön szomszédságában van, ahol súlyos bűntettekért elítélt rabok – gyilkosok, pedofilok, drogdílerek – töltik büntetésüket és van kulcsuk a játszótér kapujához?” Ezzel a kérdéssel kezdte előadását a napokban a Sárosoroszi Községi Könyvtárban Turányi Tatjána önkéntes oktatónk, aki egyébként kiberpszichológiai és oktatási tanácsadó, a QUADRON Kibervédelmi Zrt. munkatársa. A cég évek óta együttműködik a Gyermekmentő Szolgálattal, amely 2009 óta az Európai Bizottság által támogatott magyarországi Safer Internet Center (saferinternet.hu), tudatosságnövelő központ és egyben hotline-szolgáltató (biztonsagosinternet.hu) is. A projekt célja, hogy a gyermekek, szülők, tanárok és döntéshozók részére felvilágosítást nyújtson az internetbiztonság témakörében. Tudatosságnövelő központként a szervezet együttműködik a Google.org-gal is a „Légy az Internet Ásza” program keretein belül.
A gyerekek biztonsága a szakembernek is szívügye. Beszélt arról, hogy a kritikus gondolkodásmód mennyire fontos: a sok hasznos információ mellett ugyanis a digitális világban sok rosszindulattal is találkozhatnak a gyerekek. Szóba került az is, milyen veszélyeket rejt magában a túlzott internet- és közösségimédia használat, de a CYBERBULLYING fogalma is előkerült.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a fiatalok akkor tudják hatékonyan használni az internetet, ha a szülők otthon felkészítik őket arra, hogy a használat során okos döntéseket hozzanak. A „Legyél az internet ásza” program megtanítja a gyerekeknek a digitális állampolgárság és biztonság alapjait, hogy magabiztosan fedezhessék fel az online világot.
Az előadáson több mint harmincan vettek részt, főleg intézményvezetők, gyakorló pedagógusok és szülők. Az esemény ötletgazdája Gáti Gyöngyi, az Együtt Sárosorosziért civil szervezet vezetője volt.
Tatjána szó szerint hazavitte a tudását, hiszen Sárosorosziban született. Szakmai tapasztalatain túl magával vitte a Safer Internet Center okos internethasználatról szóló kiadványait. A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat és a SIC jóvoltából pedig értékes ajándékcsomagok is kisorsolásra kerültek az oktatáson részt vevők között, amelyekbe többek között okos kulacs, powerbank és vezeték nélküli fülhallgató került.
Fotók forrása: Facebook/Sárosoroszi Községi Könyvtár