A Biztonságos Internet Nap céljai

A Biztonságos Internet Nap (Safer Internet Day, SID) célja, hogy felhívja a figyelmet a gyermekek és fiatalok biztonságosabb és felelősségteljesebb internethasználatára. A kezdeményezés 2004-ben indult az Európai Unió SafeBorders projektje keretében, majd az Insafe hálózat vette át a koordinációt. Az esemény mára globális mozgalommá nőtte ki magát, amely több mint 200 országban és területen hívja fel a figyelmet az internet előnyeire és veszélyeire.

A SID nemcsak az online veszélyek tudatosítására fókuszál, hanem arra is ösztönöz, hogy minden érintett – döntéshozók, technológiai cégek, civil szervezetek, pedagógusok és szülők – együttműködjön egy pozitívabb digitális környezet kialakításában.

SID2025_cover fotó

Miért fontos a biztonságos internethasználat?

Egy UNICEF-jelentés szerint naponta több mint 175 ezer gyermek csatlakozik először az online világhoz. Ez azt jelenti, hogy minden fél percben egy új felhasználó lép be az internetre. Az online tér azonban nemcsak lehetőségeket kínál, hanem kockázatokat is hordoz. Az interneten megjelenő erőszakos vagy káros tartalmak, az adathalászat és az online zaklatás mind olyan problémák, amelyekkel szembe kell néznünk, és amelyek ellen fel kell vennünk a harcot – nemcsak nekünk, hanem gyermekeinknek is.

Hogyan válhat a Biztonságos Internet Nap üzenete a mindennapok részévé?

A Biztonságos Internet Nap évente egyszer különleges figyelmet fordít az online tér tudatos és biztonságos használatára, de az esemény üzenete nemcsak egy napra szól. A mindennapokban elengedhetetlen olyan alapelveket és gyakorlatokat alkalmazni, amelyek hozzájárulnak egy biztonságosabb digitális környezet kialakításához.

1. Tudatos internethasználat mindenkor

Személyes adatok védelme: Ne osszunk meg érzékeny adatokat nyilvánosan, és tanítsuk meg gyermekeinket is erre. Online profiljainkat állítsuk privátra, hogy csak ismerősök férjenek hozzá a tartalmainkhoz.

Jelszavak kezelése: Használjunk erős, egyedi jelszavakat, és ne osszuk meg őket senkivel – még barátokkal sem. Rendszeres időközönként változtassuk meg ezeket a jelszavakat, és tároljuk őket megfelelő helyen, például jelszószéfben.

Tartalommegosztás előtt gondolkodj: Mielőtt posztolnánk valamit, mérlegeljük, hogy az hogyan érintheti másokat vagy minket hosszú távon. Az internet nem felejt.

2. Technikai védelem kiépítése

Frissítések telepítése: Rendszeresen frissítsük az operációs rendszereket és alkalmazásainkat, hogy minimalizáljuk a biztonsági rések kihasználásának kockázatát.

Vírusirtó és szűrőprogramok használata: Telepítsünk megbízható vírusirtót és gyermekvédelmi szűrőprogramokat, hogy csökkentsük a kártékony programok vagy nem megfelelő tartalmak elérésének esélyét.

3. Oktatás és kommunikáció

Beszélgessünk az internetről: Gyermekekkel és idősebb családtagokkal is rendszeresen beszéljünk az internethasználatról, annak előnyeiről és veszélyeiről. Hangsúlyozzuk a kritikus gondolkodás fontosságát az online tartalmakkal kapcsolatban, hogy nem minden igaz, amit az interneten látunk.

Példamutatás: Mutassunk példát a felelős internethasználattal – ne terjesszünk pletykákat vagy álhíreket, hívjuk fel mások figyelmét az ilyen tartalmakra, ne osszunk meg bántó tartalmakat, és álljunk ki másokért online zaklatás esetén.

4. Gyermekek támogatása

Közös internetezés: Kisebb gyermekek esetében a kezdetekben legyünk jelen az internethasználat során, hogy segítséget nyújthassunk kérdéses helyzetekben. A későbbiekben adjuk meg számukra a kellő önállóságot amellett, hogy nyitottan várjuk kérdéseiket.

Időkorlátok bevezetése: Állapodjunk meg abban, hogy mennyi időt tölthetnek online, és biztosítsuk számukra az életkoruknak megfelelő tartalmak elérését.

Online zaklatás kezelése: Ha gyermekünket zaklatják online, bátorítsuk arra, hogy szóljon nekünk vagy egy megbízható felnőttnek.

Együtt egy jobb internetért!

A Biztonságos Internet Nap üzenete egyszerű: mindenki hozzájárulhat ahhoz, hogy az online világ barátságosabb és biztonságosabb hellyé váljon. Legyen szó gyerekekről, szülőkről vagy technológiai szakemberekről, mindannyiunk felelőssége egy pozitív digitális közösség kialakítása.

Csatlakozz te is ehhez a globális kezdeményezéshez február 11-én, de vidd magaddal a Biztonságos Internet Nap szellemiségét egész évben!

SID Budapesten

A hazai program felelőse a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat által üzemeltetett magyar Safer Internet Center. 

A központi rendezvényt 2025. február 11-én tartjuk Budapesten, a Magyar Telekom Székházban. Az eseményhez kapcsolódva előzőleg dalszerző pályázatot hirdettünk meg a 6-14 éves korosztályban. A legjobb pályázókat hívtuk meg a SID-re, ahol interaktív hacker-, illetve internetbiztonsági játékokkal várjuk őket. A szülők és pedagógusok ezzel párhuzamosan tudatosságnövelő előadásokat hallgathatnak ismert szakemberektől.

A részletes programot IDE KATTINTVA lehet elolvasni!