Mire vonatkoznak az ajánlások?
A Fogyasztóvédelmi Együttműködési Hálózat ajánlásai különösen azokra a játékon belüli virtuális valutákra vonatkoznak, amelyek valódi pénzért vásárolhatók meg, és amelyeket a játékosok digitális tartalmak vagy szolgáltatások vásárlására használhatnak a videójátékokon belül.
A Hálózat úgy tekint ezekre a virtuális valutákra, mint a valódi pénz digitális megfelelőire, ha elsődleges céljuk az, hogy fizetőeszközként szolgáljanak a játékban. Elköltésükkel lehet például új fegyvereket, pályákat, ruhákat, vagy más digitális elemeket vásárolni, de akár újabb, más virtuális valuta megszerzéséhez is használhatóak.
Fontos hangsúlyozni, hogy az ilyen típusú tranzakciók – még ha csak játékbeli valutával történnek is – ugyanúgy a fogyasztóvédelmi szabályok hatálya alá tartoznak, mintha valódi pénzt költenénk el. A játékosokat tehát ugyanazok a jogok illetik meg, mint más online vásárlásnál.
Mit mondanak az ajánlások?
Az ajánlások 7 fő pontban foglalják össze, hogyan kellene a videójátékoknak megfelelniük, milyen fő irányvonalakat kellene követniük a fogyasztók védelme érdekében:
- Az árak legyenek egyértelműek és átláthatók, hogy a játékosok pontosan lássák, mit és mennyiért vásárolnak.
- Ne rejtsék el a digitális tartalmak és szolgáltatások valódi költségeit, óvakodjanak a rejtett díjaktól és a félrevezető megoldások alkalmazásától.
- A játékosok szabad döntésén alapuljon a vásárlás, nem szabad rákényszeríteni a felhasználókat nem kívánt mennyiségű virtuális valuta megvásárlására.
- A vásárlás előtt minden információ legyen világos és könnyen érthető a játékosok számára, ne csak az apró betűs részben szerepeljenek a fontos tudnivalók.
- Tartsák tiszteletben a fogyasztók elállási jogát, hogy aki meggondolja magát, annak legyen lehetősége visszalépni.
- A szerződési feltételek legyenek tisztességesek és közérthetőek, kerüljék el a bonyolult jogi szaknyelv használatát.
- A játékok tervezésénél vegyék figyelembe a különböző kiszolgáltatott helyzetben lévő és sérülékeny fogyasztókat.
Kötelező betartani ezeket az ajánlásokat?
Az ajánlások nem számítanak kötelező jogszabálynak, csupán egy állásfoglalásnak. Kizárólag ezek alapján nem lehet eldönteni, hogy egy játékos élmény, játékon belüli vásárlása törvényes-e vagy sem. Viszont az ajánlások az európai fogyasztóvédelmi szabályokra épülnek – amelyek betartása kötelező –, és fontos útmutatást adnak arra vonatkozóan, hogy uniós szinten mit tartanak tisztességesnek a fogyasztók szempontjából.
Tehát, ha egy cég betartja az ajánlásokat, az nem jelenti azt egyértelműen, hogy jogilag minden rendben van a háza táján, de azt sem jelenti, hogy ha nem tartja be őket, akkor jogszabályt sért. Csak a bíróságok és az illetékes hatóságok dönthetik el, hogy egy cég vagy játék valóban megsérti-e a vonatkozó jogszabályokat.
Az ajánlások továbbá nem foglalkoznak minden digitális fizetőeszközzel, így a kriptovalutákkal, különféle, a pénzmosás elleni szabályozás által meghatározott pénzügyi eszközökkel, és azokkal a játékon belüli valutákkal sem, amelyeket csak játék közben lehet megszerezni, és nem lehet valódi pénzért megvenni.
Habár az ajánlások nem minősülnek kötelező jogszabálynak, de egyértelmű jelzést küldenek a játékipar szereplőinek: ha továbbra is manipulatív módszereket alkalmaznak a fogyasztók kárára, akkor a fogyasztóvédelem kész jogi lépéseket tenni ellenük.
Az illusztráció forrása: Freepik.